Puchate, wilgotne ciasto z borówkami piekę co kilka dni. Szybko znika z formy
Lubię szykować ciasta ucierane, bo robi się je raz-dwa, a są bardzo smaczne. Od kiedy mam mikser planetarny, ciasto robi się w zasadzie samo. Dokładam tylko do miski kolejne składniki i łączę w dość gęstą masę. W czerwcu i lipcu chętnie dorzucam do niej borówki, bo można je kupić w dobrej cenie. Wygląd tego ciasta jest obłędny, nie mówiąc już o smaku.
Zalety ciasta ucieranego
Ciasto ucierane zwane jest też piaskowym lub biszkoptowo-tłuszczowych. Robi się je szybko, bo wystarczy tylko kolejno miksować składniki. Druga nazwa wskazuje na składniki, którymi są jajka, cukier, mąka, a także tłuszcz. Tłuszczem może być masło lub olej. Jeden i drugi sprawia, że ciasto nabiera lepszego smaku i większej wilgotności. Dzięki temu długo zachowuje świeżość i miękkość. Takie ciasto można przechowywać nawet poza lodówką, bo nie zawiera kremu czy galaretki.
Przygotowanie puszystego ciasta z borówkami
Szykowanie tego ciasta zaczynam od zmiksowania miękkiego masła z cukrem. Gdy powstanie jasna, kremowa masa, dodaję do niej kolejno jajka. Potem łączę ją z aromatycznymi dodatkami, jogurtem oraz mąką przesianą z proszkiem do pieczenia. Na końcu pozostaje wymieszać ciasto z borówkami, przelać do formy i upiec. To ciasto nie wymaga specjalnej dekoracji, bo i tak wygląda bardzo apetycznie. Tak naprawdę wystarczy je oprószyć cukrem pudrem.
Przepis: Szybkie ciasto z borówkami
Ciasto ucierane z dodatkiem jogurtu i borówek amerykańskich.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 16
- Liczba kalorii
- 195 w każdej porcji
Składniki
- 250 g mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 150 g miękkiego masła
- 180 g drobnego cukru
- 3 duże jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- skórka otarta z 1 cytryny
- 200 g jogurtu greckiego lub naturalnego
- 2 łyżki soku z cytryny
- 250 g świeżych borówek
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania
- Czynności wstępneBorówki opłucz i dokładnie osusz. Wymieszaj je z 1 łyżką mąki, a nie opadną na dno ciasta. Formę wyłóż papierem do pieczenia albo posmaruj masłem i posyp tartą bułką. Piekarnik rozgrzej do 175 st. C (góra–dół).
- Przygotowanie ciastaMiękkie masło zmiksuj z cukrem na puszystą, jasną masę. Dalej miksuj, dodając kolejno po jednym jajku. Połącz z wanilią, skórką i sokiem z cytryny oraz jogurtem. Potem wymieszaj z mąką przesianą z proszkiem do pieczenia. Na końcu połącz z borówkami.
- PieczenieCiasto przelej do formy. Piecz ok. 50 minut, aż patyczek wbity w środek ciasta będzie suchy. Po lekkim przestudzeniu oprósz ciasto cukrem pudrem.
Wskazówka: By owoce nie opadły na dno ciasta, po umyciu trzeba je osączyć, a potem oprószyć delikatnie mąką. Ważne jest też, by ciasto było dość gęste.
Inna wersja ucieranego ciasta
Do ciasta ucieranego możecie też dodać inne owoce. Dobrze, by nie były zbyt soczyste, bo mocno nawilżą ciasto i stracą kształt. Poza borówkami polecam twardsze truskawki, wiśnie, czereśnie, agrest, czarne porzeczki, śliwki, brzoskwinie, jabłka i gruszki. Większe owoce należy pokroić w kostkę i krótko wymieszać z ciastem. Dodatkowo owocami można też posypać wierzch ciasta.